o nas

o naszym żłobku
nasza misja

Żłobek Róża Montessori

Tworzymy przyjazne miejsce już od 2012 roku

 

Nasz Niepubliczny Żłobek Róża Montessori na warszawskiej Białołęce powstaje w trosce o małe dzieci, aby także im dać możliwość harmonijnego rozwoju w duchu pedagogiki Montessori.

Od ośmiu lat prowadzimy przedszkole Róża Montessori, widzimy jak pięknie rozwijają się dzieci w tej metodzie. I to Państwo zmotywowaliście nas do rozwoju i działania dopytując kiedy utworzymy przyjazne miejsce dla młodszych dzieci.

Dla Was i dla Waszych Pociech stworzyliśmy niepubliczny żłobek, który – żeby jak najlepiej odpowiadać na zróżnicowane potrzeby dzieci – działa jako prywatny żłobek. Dziś mamy taką możliwość, dysponujemy odpowiednim lokalem, kadrą pedagogiczną i doświadczeniem pracy z dziećmi. Chcemy aby w naszym niepublicznym Żłobku Róża Montessori dzieci były szczęśliwe. Dbanie o ich rozwój oznacza umożliwienie im działania w myśl zasady „Pozwól mi zrobić to samodzielnie”. Nasz żłobek położony jest w urokliwej części warszawskiej Białołęki, otoczonej zielenią i doskonale skomunikowanej z osiedlem Tarchomin. Oferujemy fachową opiekę i edukację w duchu wzajemnego szacunku, piękną, przytulną przestrzeń, i duży naturalny plac zabaw. Tutaj dzieci będą miały możliwość samodzielnego myślenia i działania, będą rozwijały swój indywidualny potencjał w harmonii z otoczeniem i samym sobą. Gwarantujemy indywidualnie podejście do każdego dziecka, szacunek i zrozumienie dla ich potrzeb. Jesteśmy otwarci na współpracę z Państwem – Rodzicami, co więcej bardzo na nią liczymy, ponieważ tylko w taki sposób stworzymy dziecku przyjazne, bezpieczne środowisko. Trzeba pamiętać, że

Nauczyciel, dorosły to  przewodnik dziecka.

Jest po to, aby je otaczać miłością i wsparciem. Maria Montessori mówi, ze „kochać dziecko oznacza, służyć mu jak daleko to możliwe” (Aphorismen Die Neue Erziehung…s. 17). Aby to zrealizować niezwykle ważna jest obserwacja dziecka. Dorosły, opiekun musi być czujnym obserwatorem. Doktor Małgorzata Miksza prezes Polskiego stowarzyszenia Montessori podkreśla także, że nie wystarczy metodyczne przygotowanie do pracy, że chodzi tutaj o coś więcej – o nieustanny rozwój, pracę nad sobą, zwłaszcza w obszarze wyzbycia się „dumy, pychy i gniewu” (Zrozumieć Montessori s.99)

Niezwykle istotne w rozwoju dziecka jest właściwie przygotowane otoczenie.

To ono stymuluje rozwój dziecka. Dzieci powinny mieć możliwość korzystać z odpowiednich  pomocy, które znajdują się na wysokości ich wzroku. Ustawione tak, aby nie miały problemu z sięgnięciem po nie. Wyposażenie pomieszczeń, w tym pomoce rozwojowe, powinno być estetyczne, aby swoim wyglądam zachęcały do sięgania po nie. Dziecko w ten sposób buduje także swój wewnętrzny ład i porządek. Warto zwrócić uwagę, że dzieci do 3 r. życia mają właśnie fazę wrażliwą na porządek. Warto ją wzmacniać.

Co jest dla nas najcenniejsze

Dzieci uczą się samodzielności, a każda niepotrzebna pomoc jest przeszkodą w rozwoju – jak mówi Maria Montessori. Wzmacnianie tej samodzielności to zadanie od najwcześniejszych momentów życia. Dzieci w żłobku uczą się troszczyć o siebie i  otoczenie.  Myją swoje rączki, czeszą włosy, myją naczynia, a jeśli mają ochotę, to mogą nawet coś uprać. Nakrywają do stołu, kroją owoce. Uczą się  ubierać, rozbierać, wkładać kapcie, zapinać guziki. Odkładają pomoce na swoje miejsce, wycierają stoliki, kiedy coś się rozleje, zmiatają, kiedy wysypie.  Fascynuje ich często bardziej sam proces czynności niż efekt pracy. W ten sposób usprawniają swoje ciało, budują koordynację, usprawniają swoje zmysły. „Czego dziecko nie jest w stanie samo zrobić, musimy mu to dokładanie pokazać. Nie możemy dawać zbytecznej pomocy, ale też nie zaniechamy tej koniecznej” (M. Montessori, Werkbrief, 1964). Nasz prywatny żłobek to przestrzeń zaprojektowana z myślą o rozwoju dziecka zgodnie z tymi zasadami.

Żłobek  uczy funkcjonowania w grupie, komunikacji, przestrzegania zasad.

Tutaj dziecko powinno poczuć się bezpieczne i szczęśliwe. Powinno czerpać radość z nauki

Jeśli zacznie edukację wcześnie, to będzie miało pewien bagaż pozytywnych doświadczeń, który wykorzysta w późniejszym czasie. „Przypuśćmy, że edukacja będzie zaczynać się w wieku trzech, a nawet dwóch lat. Dziecko zdobędzie ogromną wiedzę przed ukończeniem 6 roku życia, nie odczuwając zmęczenia, ponieważ odżywianie umysłu go nie męczy. Jeżeli czuje się zmęczone nauką, to znak, że przedstawiamy mu niewłaściwą wiedzę w niewłaściwym czasie. Dziecko musi czerpać radość z nauki” (Maria Montessori „Wykłady Londyńskie”). Okres do 3 roku życia jest niezwykle chłonny. Dziecko jak gąbka wchłania wszystko czym się otacza, dlatego właśnie warto zadbać o właściwe środowisko dla niego.

Zapraszam do naszego kameralnego żłobka. Do współpracy zachęcamy rodziców dzieci z dzielnicy Białołęka, całego terenu miasta Warszawa i sąsiadujących miejscowości. Jabłonowo, Legionowo – to miejsca doskonale skomunikowane z naszą palcówką.

Joanna Bober – dyrektor. Dyplomowany nauczyciel Montessori. Magister pedagogiki ogólnej oraz przedszkolnej i wczesnoszkolnej z terapią pedagogiczną, oligofrenopedagog i terapeuta SI. Członek Polskiego Stowarzyszenia Montessori. Założycielka i dyrektor Niepublicznego Integracyjnego Przedszkola Róża Montessori
v

opinie

Co mówią o nas rodzice

Drugi dom moich dzieci, po prostu
Marta Klewińska

Polecam wszystkim, którzy szukają właściwego miejsca do opieki i przede wszystkim rozwoju dziecka.
Rafał Popiel

Uwielbiam miejsce i wychowawczynie 🙂 mój syn również a młodszy też już by chętnie zostawał (ale wiek jeszcze nie ten heh)
Paulina Jankowska-Klawender

Wspaniałe miejsce, drugi dom. Cudowne ciocie i wspaniała Pani Dyrektor. Miejsce, w którym potrzeby dziecka są na pierwszym miejscu, miejsce, w którym dziecko czuje się bezpiecznie. Miejsce, w którym ciocie mają zawsze czas. Miejsce, w którym dzieci wspierają się nawzajem. Jesteśmy tu krótko bo od września a już polubiliśmy tu być . Po prostu.
Justyna Gawryś

Lokalizacja

Ul. Majorki 25

03-020 Warszawa, Białołęka

Prowadzimy rekrutację do wyczerpania miejsc

Zapraszamy do odwiedzenia naszego żłobka na warszawskiej Białołęce od poniedziałku do piątku w godz: 8.00-16.00, kontaktu telefonicznego
+48 604 214 257 lub poprzez e-mail biuro@roza-montessori.pl.